Zdrowe zasady

Powrót od rolnika

  (Tak zazwyczaj wygląda bagażnik mojego samochodu, kiedy wracam od mojego rolnika ekologicznego z Cedrów Wielkich :) )

&

PODSTAWOWE ZASADY ZDROWEGO ŻYCIA

 

 1. Zachowaj przytomność umysłu. Oznacza to: miej przez cały czas oczy szeroko otwarte, żeby dobrze rozumieć, co dzieje się wokół  i wybierać dobre i właściwe dla siebie rzeczy.

 2. Ufaj przede wszystkim własnej ocenie sytuacji i swojej intuicji. Masz zakodowany system wczesnego ostrzegania. Możesz mu zaufać. Jeśli nie jest zbyt sprawny, możesz poprawić jego działanie. Więcej informacji znajdziesz w książce „Koła życia”, którą wydaliśmy.

 3. Poznaj swój profil energetyczny. Dobry terapeuta Tradycyjnej Medycyny Chińskiej pomoże Ci go określić. Od tego momentu będziesz wiedzieć, jaki rodzaj pożywienia jest dla Ciebie odpowiedni.

 4. Dostosuj rodzaj pożywienia do swojego profilu energetycznego. Jeśli okaże się, że Twój organizm jest zbyt pobudzony (przegrzany), unikaj kawy, smażonych potraw i ostrych przypraw, jeśli natomiast procesy metaboliczne przebiegają za wolno (jesteś wychłodzona), pomoże Ci imbir, cynamon, gałka muszkatołowa i anyż gwiazdkowaty.

 5. Dostosuj swoje posiłki do pory dnia. Pamiętaj, że rano możesz zjeść dużo, nawet ciężkostrawnych i pobudzających potraw (chyba że w Twoim profilu nie jest to wskazane) bez szkody dla swojego organizmu, ale wieczorem zjedz raczej lekką zupę-krem lub delikatną sałatkę, żeby organizm mógł się odprężyć i przygotować do snu. Niezależnie od swojego profilu energetycznego nie jedz wieczorem mięsa, unikaj potraw smażonych i nie pij kawy. Więcej informacji w książce „Zaskakujący kokos i jego uzdrawiające właściwości”.

 6. Kupuj w miarę możliwości produkty ekologiczne. Wbrew pozorom nie musi to dużo kosztować. Zadzwoń do rolnika ekologicznego, który ma gospodarstwo w Twojej okolicy, złóż zamówienie na warzywa, a następnie podjedź do niego i odbierz je osobiście. Zazwyczaj są one dużo tańsze niż w sklepie. Jeśli nie masz własnego samochodu, spróbuj namówić znajomych na wycieczkę do rolnika, dodatkowym plusem wspólnego wyjazdu i większych zakupów może być niższa cena produktów.

 7. Unikaj jedzenia mięsa lub w ogóle z niego zrezygnuj. Czy wiesz, że 2 500 000 (dwa i pół miliona!) zwierząt hodowlanych jest zabijanych codziennie w UK? Podobnie sytuacja wygląda w całej Europie, w tym także w Polsce – jest nas około 38 000 000 i większość z nas je mięso! Wszystkie zwierzęta mają układ nerwowy, oznacza to, że są zdolne odczuwać zarówno przyjemność, jak i ból. Ponadto zwierzęta są inteligentne i też mają świadomość, boją się tak samo, jak my. Jeśli ktoś ma zwierzę w domu, rozumie, o czym mówię.

 8. Jeśli mimo wszystko jesz mięso (np. ze względów zdrowotnych), nie kupuj mięsa zwierząt, które miały nieszczęśliwe życie. Nie delektuj się smakiem mięsa, kiedy jesz. Nie pozwól też, żeby jakiekolwiek zwierzę zostało zabite specjalnie dla Ciebie (kiedy na przykład przyjeżdżasz na wieś do rodziny, nie zgadzaj, żeby zabito z tej okazji kurę lub inne zwierzę). Nie zabijaj też samemu (np. łowienie ryb), nawet komarów – ma to związek z tym, jak będzie w przyszłości funkcjonowało Twoje ciało, czy będzie zdrowe, czy raczej będziesz wciąż chorować.

 9. Czy wiesz, że w Indiach delfiny mają swoje prawa jako osoby poza ludzkie (non human person). Po raz pierwszy na świecie przyznano status osoby zwierzęciu spoza gatunku Homo Sapiens. Oznacza to między innymi, że delfiny nie mogą być przetrzymywane wbrew swojej woli, a pozbawianie ich wolności jest w Indiach łamaniem prawa.

 10. Jeśli chorujesz, nie lecz się sam. Ludzki organizm jest bardzo złożony i trzeba się na nim znać – łatwo można popełnić błąd. Jeśli Twój problem nie jest duży, znajdź dobrego terapeutę TMC. Pamiętaj jednak, żeby robić regularnie badania, tylko wtedy masz pewność, że leczenie jest skuteczne. Przy wyborze lekarza/terapeuty kieruj się swoją intuicją, jeśli czujesz, że ktoś Ci nie odpowiada, zrezygnuj z niego. Jeśli poważnie chorujesz, nigdy nie rezygnuj z leczenia się u lekarzy medycyny zachodniej.

 11. Pij gorącą wodę codziennie rano, to pomoże oczyścić organizm z toksyn i pomoże Ci się obudzić. (Ja mam zawsze przy łóżku termos z gorącą wodą, rano nie muszę wstawać z łóżka, żeby zacząć dzień od wypicia szklanki gorącej wody). Staraj się jeść codziennie trzy gotowane posiłki, z niewielkim dodatkiem surowych warzyw, dzięki temu Twój organizm łatwiej przyswoi sobie zawarte w nich składniki odżywcze.

 12. I najważniejsza zasada: Be Happy!!! To najlepsze antidotum na wszystko :)
…………………………………………………………………………………………………….

Opracowanie zasad: Mariola Białołęcka

Zdjęcie – aranżacja i wykonanie: Mariola Białołęcka

Copyright © 2014 by Mariola Białołęcka | All Rights Reserved

Dodaj komentarz