Prawa autorskie

 Chlebek jaglany

(Chlebek z kaszy jaglanej – lawasz – z mojej książki „Zaskakująca kasza & ryż”, która ukazała się na rynku w grudniu 2011 r.)

 

“Create your own style… let it be unique to yourself yet identifiable to others”

(Stwórz swój własny styl… niech będzie to coś, co cię wyróżnia, a co inni mogą łatwo rozpoznać.”)

                                                                                       Anna Wintour

 

Mamy w Polsce wiele wspaniałych blogów prowadzonych przez osoby kreatywne i równocześnie etyczne. To jest bardzo budujące. Jednak zdarzają się też sytuacje, że na niektórych blogach dochodzi do nadużyć w kwestii praw autorskich, prawdopodobnie z niewiedzy i dlatego w tym miejscu chciałabym parę rzeczy wyjaśnić.

Przepisy, które publikuję na moim blogu i w moich książkach, są przeznaczone dla osób prywatnych, które chcą przyrządzać dla siebie, swojej rodziny i przyjaciół smaczne, bezglutenowe, zdrowe potrawy z kasz i innych produktów. Nie są one przeznaczone dla osób, które chciałyby korzystać z nich w celu osiągania korzyści materialnych. Jeśli ktoś jest nimi zainteresowany zawodowo, może nawiązać ze mną współpracę na określonych warunkach. Wystarczy skontaktować się ze mną poprzez podany na blogu email: m.bialolecka.blog@gmail.com 

Jeśli chcesz umieścić mój przepis (z mojej książki lub z bloga) na swoim blogu niekomercyjnym, czyli na takim, gdzie nie ma reklam i który nie służy pozyskiwaniu klientów np. na warsztaty, możesz to zrobić pod warunkiem, że na początku wpisu w widocznym miejscu znajdzie się informacja, skąd przepis pochodzi i link do mojej strony. Możesz też zmodyfikować mój przepis (na blogu niekomercyjnym), tylko napisz, skąd przepis pochodzi i podaj link do mojej strony.

Jeśli natomiast prowadzisz bloga w celach komercyjnych, czyli  pozyskujesz w ten sposób klientów do swojej działalności gospodarczej i osiągasz w ten sposób korzyści materialne, możesz zamieścić mój przepis na swoim blogu tylko po omówieniu ze mną warunków współpracy.

Nie zgadzam się, żeby moje przepisy ktoś wykorzystywał np. podczas swoich warsztatów bez mojej zgody, a także żeby pojawiały się bez uzgodnienia ze mną w menu kawiarni czy restauracji. Nie zgadzam się również, żeby ktoś modyfikował moje przepisy, a następnie wykorzystywał je na swoich warsztatach lub co gorsze umieszczał na swoim blogu jako własne, co jest bardzo przykre i niestety czasami się zdarza. Zgodnie z prawem autorskim nie można modyfikować dzieła należącego do twórcy bez jego zgody. 

 Jogurt z kaszy

(Jogurt z kaszy jęczmiennej z książki „Zaskakująca kasza i ryż”)

Już kiedy zaczęłam pracować nad przepisami do książki „Zaskakująca kasza & ryż” i przyjechałam z pierwszymi wyrobami do siedziby mojego przyszłego sponsora, Firmy Kupiec, zaczęły się dziać niezwykłe rzeczy. Moje tartaletki z czekoladowym kremem z kaszy gryczanej i babeczki z kaszy gryczanej zachwyciły Dyrektor Marketingu i technologów żywności. To od nich, specjalistów w dziedzinie żywności, dowiedziałam się, że moje słodkości z kaszy gryczanej to coś nowatorskiego, coś, czego nikt wcześniej nie robił i równocześnie coś, na co czekali – podpisaliśmy umowę. Moje kolejne autorskie przepisy: „Brownie z kaszy gryczanej”, „Sernik z kaszy jaglanej”, „Krakersy z kaszy gryczanej”, „Quiche (tarta) z kaszy jaglanej” utwierdziły ich tylko w przekonaniu, że powstaje wartościowa książka, pełna nowatorskich pomysłów, tak się o mojej książce wyrażali, a warto wiedzieć, że ich technolodzy żywności wspólnie z kucharzami codziennie opracowują nowe i naprawdę ciekawe przepisy z użyciem kasz. Kto więc może się lepiej w tym kraju znać na kaszach? :) (Przepisy zresztą – z książki „Zaskakująca kasza & ryż” – dużo zyskały dzięki tej współpracy i cennym uwagom technologów firmy KUPIEC). Po ukazaniu się książki pojawiło się także dużo pozytywnych recenzji w mediach, to głównie od dziennikarzy kulinarnych dowiedziałam się, że przepisy zawarte w książce „Zaskakująca kasza & ryż” są czymś unikalnym i że zapoczątkowałam tą książką całkowicie nowy styl podawania kasz :)  Chwalono potrawy, które wymieniłam wyżej, a także „Jogurt z kaszy”, „Płaski chlebek z kaszy jaglanej”, „Hummus z kaszy”, „Suflet z kaszy jaglanej” czy też „Krem czekoladowy z kaszy gryczanej”, czyli charakterystyczne dla mnie przepisy.  O książce pisał m.in. Twój Styl, a znana księgarnia kulinarna BOOKS FOR COOKS uznała ją za jedną z najciekawszych książek kulinarnych roku 2012 :)  Myślę, że warto to wiedzieć i o tym pamiętać :)

Więcej szczegółów w zakładce „Media” (klik)

Sernik z kaszy jaglanej

       (I „Sernik na zimno z kaszy jaglanej” z „Zaskakującej kaszy & ryżu” – sernik oparty na serku z kaszy jaglanej)

 

………………………………………………………………………………………………..

Zdjęcia na tej stronie pochodzą z książki „Zaskakująca kasza & ryż”                   Wykonanie: Jacek Białołęcki

Aranżacja: Mariola Białołęcka

Copyright@ by Jacek Białołęcka & Mariola Białołęcka. All rights reserved

Dodaj komentarz