Dziś oprócz przepisu podstawowego dodatkowo przepis na mini tortillę z kaszy jaglanej z papryką, suszonymi pomidorami i skórką pomarańczową oraz tortillę jaglaną z kaparami i oliwkami.
(Na zdjęciu tortille z suszonymi pomidorami i tortille z kaparami i oliwkami)
Tortille z kasz i nasion chia zachwyciły całą naszą rodzinę. Robimy je prawie codziennie, tak nas wciągnęła ta zabawa. Wymyślamy różne warianty, ale ciasto podstawowe jest proste, zawiera tylko dwa główne składniki i drobne dodatki, w zależności od upodobań smakowych. Gotowa tortilla jest sprężysta, łatwo się przechowuje, ma zaskakujący smak, a ta przygotowana z dodatkiem suszonych pomidorów czy też oliwek staje się prawdziwym rarytasem.
DOMOWE MINI TORTILLE JAGLANE – PRZEPIS PODSTAWOWY
200 g kaszy jaglanej
500 ml gorącej wody
1 łyżka, lekko czubata, skrobi kukurydzianej
1 łyżka, lekko czubata, białych nasion chia
lub innych
1 łyżka ciemnych nasion chia
ulubione zioła
sól i pieprz do smaku
-
W młynku do kawy miksuję 1 łyżkę białych nasion chia, przekładam do małej miseczki, odstawiam na bok.
-
Kaszę jaglaną wrzucam do garnka, wlewam gorącą wodę. Zagotowuję pod przykryciem na dużym ogniu. Kiedy woda zaczyna wrzeć, odkrywam garnek i gotuję przez 20 sekund przez cały czas na dużym ogniu, żeby część wody wyparowała. Następnie zmniejszam ogień, garnek ponownie przykrywam i gotuję przez 20 minut.
-
Ugotowaną kaszę studzę przez 5 minut i przekładam do pojemnika malaksera. Miksuję, aż masa stanie się jednolita.
-
Do gorącej zmiksowanej kaszy dodaję skrobię, nasiona chia oraz zmiksowane białe nasiona chia, pieprz, sól i odrobinę ulubionych ziół. Miksuję przez 1 minutę, żeby składniki dobrze się połączyły.
-
Powstałe w ten sposób ciasto dzielę na dwie części, a następnie każdą część wykładam osobno na przygotowane wcześniej kawałki papieru do pieczenia – potrzebne będą w sumie cztery kawałki papieru tej samej wielkości, dwa pod spód i dwa na wierzch. Z każdej części formuję kulę, uważając, żeby się nie poparzyć, najlepiej za pomocą papieru, ponieważ masa dość mocno się klei, a następnie rozciągam lekko na papierze i przykrywam drugim kawałkiem papieru do pieczenia. Po kolei rozwałkowuję każdą z kul za pomocą drewnianego wałka w taki sposób, żeby ciasto miało grubość ok. 2 –3 mm. (Jeśli ciasto trudno jest rozwałkować, np. papier się ściąga, trzeba zdjąć górny papier, ponownie położyć na cieście i dalej wałkować). Na koniec zdejmuję bardzo ostrożnie papier – powinien bez problemu odchodzić, ale czasami może oderwać kawałeczek ciasta, dlatego trzeba zrobić to delikatnie. Placki zostawiam na pół godziny.
-
Z przygotowanego w ten sposób ciasta wycinam niewielkie krążki, np. za pomocą kołnierza cukierniczego i nakładam je na dość mocno rozgrzaną patelnię. Podpiekam po 1 – 2 minuty z każdej strony (tu każdy sam zdecyduje, jak mocno podpieczoną tortillę lubi). Podaję od razu. Są przepyszne i mają ciekawą konsystencję dzięki kaszy i nasionom chia! Dodam, że kasza jest w nich w ogóle niewyczuwalna
-
Ciasto to można przygotować wieczorem poprzedniego dnia, rozwałkować, odczekać 30 minut, wyciąć krążki, a następnie przechowywać je w lodówce. Rano wystarczy wrzucić krążki na patelnię i możemy podczas śniadania delektować się pysznym ciepłym chlebkiem, za który z pewnością nasz żołądek będzie nam wdzięczny
Żeby krążki ciasta nie posklejały się w lodówce, przekładamy je kawałkami papieru do pieczenia. Ciasto przechowujemy w woreczku lub zawinięte w folię. Podobnie postępujemy z upieczonymi tortillami.
DOMOWE MINI TORTILLE JAGLANE Z PAPRYKĄ I SUSZONYMI POMIDORAMI
Składniki jak wyżej a dodatkowo: 1 łyżeczka słodkiej zmielonej papryki, 3 kawałki suszonych pomidorów w oliwie/oleju, 1 łyżeczka otartej skórki pomarańczowej. I do drugiej tortilli 1 łyżka posiekanych grubo oliwek i 1 łyżeczka kaparów – zarówno oliwki, jak i kapary powinny być odsączone z zalewy.
1. Przygotowujemy ciasto na tortillę jaglaną według powyższego przepisu podstawowego. Kiedy zmiksujemy już kaszę z chia oraz solą i pieprzem, i ewentualnie z ziołami, wyjmujemy ją z malaksera i dzielimy powstałe w ten sposób ciasto na dwie części.
2. Jedną część wykładamy na przygotowany wcześniej papier do pieczenia i pomagając sobie papierem (masa dość mocno się lepi), formujemy z tej masy kulę. Przykrywamy ją drugim kawałkiem papieru i lekko rozwałkowujemy. Zdejmujemy górny papier i na powstały placek wykładamy równomiernie słodką paprykę, pomidory i skórkę pomarańczową (pomidory powinny być osuszone z nadmiaru oliwy/oleju). Lekko je wgniatamy w placek, a następnie ponownie przykrywamy placek papierem i rozwałkowujemy całość, aż placek będzie miał grubość około 2 – 3 mm. Odkładamy na bok.
3. Następnie bierzemy kolejny kawałek papieru i wykładamy na niego resztę ciasta, która została w malakserze. Postępujemy jak wyżej, żeby uformować kulę, którą następnie lekko rozwałkowujemy i na powstały w ten sposób placek nakładamy oliwki i kapary, lekko wciskając je w placek. Dalej postępujemy jak wyżej.
4. Kiedy oba placki są gotowe – wyglądają pięknie odstawiamy je na 30 minut. Następnie wycinamy z nich nasze tortille i podpiekamy na rozgrzanej patelni po 1 – 2 minuty z każdej strony. Od razu podajemy lub przechowujemy w lodówce, żeby ich użyć wtedy, kiedy będą nam potrzebne.
Mini tortille z papryką i suszonymi pomidorami. Czy nie wyglądają pięknie? Mają około 11 cm średnicy. I kto by zgadł, że są z kaszy? Uwielbiam je
Smacznego!
Wasza, Mariola
P.S. A już wkrótce tortilla kukurydziana
………………………………………………………………………………………………….
Opracowanie przepisu – pomysł i wykonanie: Mariola Białołęcka
Zdjęcia – aranżacja i wykonanie: Mariola Białołęcka
Copyright © 2014 by Mariola Białołęcka | All Rights Reserved
Jestem na diecie bezglutenowej. Przepisy na tortille z kasz i chia wchodzą u mnie na stałe. Super pomysł, dziękuję
Dziękuję również
Tortille przetestowane. Na coś takiego czekałyśmy obie z córką. Chrupkie z zewnątrz miękkie w środku. Rewelacja!
Bardzo się cieszę, u nas również weszły na stałe
Lubię zjeść coś ciepłego rano, a te tortille świetnie się w to wpisują