Omlet z tofu z ksylitolem i jagodami goji

omlet z tofu i goji

Od kilku tygodni przestawiam się na słodzenie potraw ksylitolem (a to dzięki Marii Jachowicz, malarce, z którą jestem zaprzyjaźniona od lat, a której obrazy uwielbiam: www.sztukaodnowa.pl). Wcześniej używałam stevię, ale nie do końca lubię jej gorzkawy smak. Od lat używam też różne słody, zwłaszcza jęczmienny i melasę, oddziałują one jednak na organizm dość podobnie, jak biały cukier – mogą powodować wahania poziomu insuliny. Ksylitol i stevia nie mają takiego wpływu na organizm, dlatego po ich spożyciu nie mamy huśtawki nastrojów, a dodatkowo nasze ciało ma bardziej odczyn zasadowy niż kwaśny, co zwiększa naszą odporność.

Omlet, który dziś przygotowałam, ma właśnie taki harmonizujący wpływ na organizm. Czujemy się po jego zjedzeniu długo nasyceni i zadowoleni. Mają na to wpływ także owoce kolcowoju chińskiego, inaczej owoce goji (lycium chinensis), które dodałam do omletu. Na temat owoców goji można znaleźć mnóstwo informacji w internecie, jest to produkt szeroko obecnie reklamowany ze względu na jego liczne korzystne właściwości i faktycznie owoce te mają dobroczynny wpływ na nasz organizm, pamiętajmy jednak, że w medycynie chińskiej wykorzystuje się lycium jako lekarstwo, dlatego nie jest korzystne spożywanie jagód goji w dużych ilościach i przez długi okres czasu, trzeba robić przerwy :) Zgodnie z Pięcioma Przemianami (TMC) jagody goji wzmacniają Krew, Nerki i przede wszystkim Wątrobę – zawierają duże ilości beta-karotenu, który pobudza regenerację komórek Wątroby. Są one też zalecane dla kobiet w okresie menopauzy. Można je dodawać do sałatek, zup, herbaty, ciast, ciastek czy porannej owsianki/orkiszanki.

Omlet ten polecam zwłaszcza Wiosną, ponieważ jest to najlepszy czas na wzmocnienie Wątroby, a dodatkowo zawarta w nim skórka pomarańczowa pomoże nam uwolnić się z zimowego zastoju. Enjoy!

 

OMLET  Z TOFU Z KSYLITOLEM I OWOCAMI GOJI

Rodzaj posiłku: śniadanie, brunch

Podajemy z: syropem klonowym, sokiem pomarańczowym, dżemem z owoców cytrusowych, ubitą śmietanką sojową

Wegetariański: tak

Wegański: tak 

Bezglutenowy: tak

Pięć Przemian: wzmacnia Nerki i Wątrobę, usuwa zastój: stosować Wiosną i Latem 

Ilość porcji: 1

Składniki: owoce goji, mąka kukurydziana, mąka ziemniaczana, ksylitol, proszek do pieczenia, kardamon (opcja), tofu naturalne, śmietanka sojowa (lub inna), woda gazowana, mleko sojowe waniliowe, otarta skórka pomarańczy, olej carotino (lub inny), ziarna sezamu, syrop klonowy, sok z pomarańczy

 omlet z tofu i goji 3

Przepis

 1 łyżka owoców goji

½ szklanki wody

2 łyżki mąki kukurydzianej

1 łyżka mąki ziemniaczanej

¼ łyżeczki proszku do pieczenia

¼ łyżeczki zmielonego

zielonego kardamonu (opcja)

90 g tofu naturalnego

1 łyżka śmietanki sojowej

lub innej

1 lekko czubata łyżka ksylitolu

60 ml wody mineralnej,

mocno gazowanej, np. Perrier

60 ml mleka sojowego waniliowego

1 łyżeczka świeżo otartej skórki z pomarańczy

(pomarańcza powinna być sparzona wrzątkiem)

1 łyżka oleju carotino lub innego

trochę ziaren sezamu

syrop klonowy i sok pomarańczowy do polania

(zamiast syropu można użyć miód lub inny słodzik)

 

  1. Owoce goji przekładamy do niedużej miseczki, zalewamy wrzątkiem (pół szklanki) i zaparzamy przez 15 minut).
  2. Mąkę kukurydzianą łączymy w osobnej misce z mąką ziemniaczaną, proszkiem do pieczenia i kardamonem (opcja).
  3. Tofu rozdrabniamy i przekładamy do pojemnika malaksera (można też użyć blendera ręcznego), dodajemy śmietankę sojową, ksylitol, wodę gazowaną, mleko waniliowe, mąkę wymieszaną z proszkiem i kardamonem (opcja),  skórkę pomarańczową oraz połowę namoczonych jagód goji. Miksujemy wszystko na gładką masę.
  4. Rozgrzewamy olej na niedużej patelni, wlewamy zmiksowane tofu, rozprowadzając je tak, żeby powstał omlet, a następnie posypujemy pozostałymi owocami goji i sezamem. Smażymy pod przykryciem przez 5 minut na średnim ogniu, odkrywamy, zsuwamy omlet ostrożnie z patelni na talerz, następnie przykrywamy talerz patelnią, odwracamy i przekładamy ponownie omlet na patelnię w taki sposób, żebyśmy mogli smażyć drugą stronę (Trzeba zwrócić uwagę, żeby patelnia była pokryta olejem). Przykrywamy, smażymy przez 3 – 4  minuty. Podajemy polane syropem klonowym wymieszanym z sokiem pomarańczowym. Można też użyć słód jęczmienny lub miód – tylko że wtedy nie będzie to już omlet wegański :)

 

Praca nad tym omletem i syrop klonowy przypomniały mi moją podróż do USA kilka lat temu i smak cudownych amerykańskich pancake’s, polanych syropem klonowym, które jadłam na śniadanie w małej kafejce przy brzegu oceanu w Los Angeles. Piękny poranek, intensywne słońce, chociaż to był listopad :) , i ogrom błękitnego oceanu. Niezapomniane przeżycie. Jeśli jeszcze nie byliście nad oceanem, musicie tam kiedyś pojechać, to coś zupełnie innego niż spacer nad Bałtykiem, olbrzymie fale i zachwycająca, niekończąca się przestrzeń… Enjoy your life! It is the most important thing! :)

                                                                      With love,

                                                                                                     Mariola

………………………………………………………………………………………………………………………………..

Opracowanie przepisu – pomysł i wykonanie: Mariola Białołęcka

Zdjęcia – aranżacja i wykonanie: Mariola Białołęcka

Współpraca: Jacek Białołęcki

Copyright © 2013 Mariola Białołęcka | All Rights Reserved

 

2 thoughts on “Omlet z tofu z ksylitolem i jagodami goji

  1. Margot, Twój komentarz jest jak zawsze bezcenny, dziękuję i cieszę się :) Omlet jest bardzo smaczny, przynajmniej dla mnie :) i czuję, że będę go częściej przygotowywać…