Lody jaglane truskawkowe

Lody jaglane

 

Wszyscy kochamy lody, niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, a nawet… stanu zdrowia :) Kiedy przychodzi lato, a wraz z nim fala upałów, nie wyobrażamy sobie lepszego sposobu na ochłodzenie się niż pyszne, rozpływające się w ustach lody. I chociaż pojawiają się głosy rozsądku, że lody za bardzo wychładzają nasze ciało, a zwłaszcza żołądek, i stają się przyczyną różnych problemów trawiennych, zazwyczaj staramy się ich nie słyszeć :) Ja też mam cichą nadzieję, że wszyscy terapeuci TMC są właśnie w drodze na długi weekend i żaden z nich nie zajrzy na mojego bloga, bo pewnie dostałoby mi się za ten wpis promujący bądż co bądż spożywanie lodów :)

 

Lody z kaszy to jeden z wielkich przebojów z mojej książki „Zaskakująca kasza & ryż”. Kiedy je po raz pierwszy zaprezentowałam sponsorom, pomyśleli, że sobie z nich żartuję, teraz niektóre bloggerki wykorzystują mój pomysł, tworząc różne jego odmiany, ale ich pierwowzór znajdziecie w mojej książce o kaszach :)  

 Desery, ciasta, ciastka, lody, a także różne inne słodkości są ważnym elementem naszej kultury, służą między innymi nawiązywaniu pozytywnych relacji z innymi, dlatego trudno z nich zrezygnować ot tak, po prostu. I wydaje mi się, że nie ma nic złego w tym, że czasami zjemy coś, na co nasi dietetycy patrzą nieprzychylnie, zwłaszcza jeśli wiemy, jak to jeść :) W tym wpisie chciałabym nie tylko podać przepis na pyszne, zdrowe lody, które bez problemu można przygotować w domu, ale chciałabym też pokazać, jak przygotowywać lody i jak je jeść, żeby zmniejszyć ich wychładzający charakter. Nie znaczy to jednak, że namawiam do jedzenia codziennie góry lodów – od czasu do czasu, w miłym towarzystwie, z pewnością nikomu nie zaszkodzą :)

 

Jak przygotowywać lody, żeby nie wychładzały nas za bardzo?

1. Wychładzający charakter lodów trzeba koniecznie zrównoważyć czymś rozgrzewającym. Podejrzewam, że wiele osób od razu pomyśli o alkoholu i będzie miało rację. Faktycznie, do przygotowywania lodów, dla dorosłych, powinno dodawać się alkohol. Zamiast alkoholu można też użyć rozgrzewających przypraw, np. anyżu, kopru włoskiego, imbiru, cynamonu, itp.  Taką funkcję pełnią również skórki owoców, dlatego do lodów warto dodać na przykład skórkę z pomarańczy. 

2. Ważne jest też, co podajemy do lodów. Pasuje tu lampka czerwonego wina, likier, wermut, rozgrzewająca herbatka yogi tea lub kawa (Pięć Przemian) z przyprawami. Taką herbatkę lub kawę pijemy z dodatkiem mleczka kokosowego. Dodam jeszcze, że zarówno yogi tea, jak i kawy z przyprawami nie powinniśmy pić zbyt często, ponieważ bardzo mocno rozgrzewają one ciało. Nie zaleca się też podawania tych napojów osobom z nadciśnieniem. 

Jeśli lody podajemy dzieciom, pasuje tu herbatka z nasion kopru włoskiego, herbatka/mleczko kokosowe z dodatkiem nasion anyżu, ciasto z dodatkiem w/w przypraw lub przypraw korzennych, np.  piernik.

3. Lody możemy jeść od czasu do czasu jedynie latem, najlepiej  w gorący dzień. Nie można natomiast jeść lodów zimą. Osoby, którym ciągle jest zimno, nawet latem, powinny w ogóle zrezygnować z jedzenia lodów.

 

Lody z kaszy jaglanej

Są przepyszne, bezglutenowe, wegańskie, smakują jak najprawdziwsze lody, które kupujemy w sklepie, trudno rozpoznać, że ich bazą jest ugotowana i zmiksowana kasza. Przygotowuję je w domowej maszynie do lodów, mają więc puszystą, rozpływającą się w ustach konsystencję. Starałam się pokazać to na zdjęciu, a najlepiej można to zobaczyć na lodach lekko już rozpuszczonych. Zbożowe, zdrowe, domowe lody, bez glutenu, bez produktów mlecznych, bez sztucznych dodatków smakowych i barwników – koniecznie musicie ich spróbować. Ale uwaga, uzależniają, jak mało co :)

 

LODY JAGLANE Z TRUSKAWKAMI

Rodzaj posiłku: deser 

Podajemy z:  likierem, winem, yogi tea, kawą naturalną lub zbożową z przyprawami korzennymi

Wegetariański: tak

Wegański: tak

Bezglutenowy: tak

Pięć Przemian: działanie chłodzące

Ilość porcji: ok. 700 ml lodów, 5 – 7 porcji

Składniki: kasza jaglana, mleko kokosowe, olej kokosowy, śmietanka kokosowa, cukier muscovado, truskawki, pomarańczowe curacao lub sherry, esencja waniliowa, świeżo otarta skórka z pomarańczy

 

Lody jaglane 3

 lody jaglane 2

(Do lodów na tym zdjęciu dodałam więcej truskawek, też były smaczne)

Przepis

500 g truskawek umytych i oczyszczonych

120 ml pomarańczowego curacao lub sherry

60 ml wody

50 g cukru trzcinowego, najlepiej muscovado

1 łyżka świeżo otartej skórki z pomarańczy

200 g ugotowanej i zmiksowanej kaszy jaglanej

250 ml mleka kokosowego

4 – 6  łyżek rozpuszczonego oleju kokosowego

1 łyżka esencji waniliowej

400 ml śmietanki kokosowej

1 łyżka trzcinowego cukru pudru

60 – 80 g cukru trzcinowego

maszyna do robienia lodów z pojemnikiem o pojemności 1,6 l                                         (ja używam pięknej, amarantowej maszyny marki FAGOR)

 

 

  1. Truskawki kroimy na kawałki, zalewamy curacao lub sherry i wstawiamy do lodówki na 1 godzinę.
  2. Odsączamy truskawki z soku, sok przelewamy do rondla, dodajemy wodę oraz cukier i gotujemy aż wytworzy się syrop, czyli na powierzchni pojawią się duże bąble o średnicy ok. 2 cm. Wrzucamy truskawki i gotujemy przez 4 minuty od ponownego zagotowania się syropu. Odstawiamy na bok, wrzucamy skórkę pomarańczową, zostawiamy do ostudzenia.
  3. Kaszę jeszcze ciepłą miksujemy z mlekiem kokosowym, cukrem, esencją waniliową i olejem kokosowym. Następnie wrzucamy truskawki z sokiem i ponownie miksujemy, aż składniki dobrze się połączą. Odstawiamy na bok do przestudzenia.
  4. Osobno ubijamy śmietankę kokosową z 1 łyżką cukru pudru przez 4 minuty. Kiedy jest gotowa, wrzucamy do niej partiami ostudzoną kaszę, przez cały czas ubijając masę, a następnie wstawiamy do lodówki na pół godziny, żeby się schłodziła.
  5. Wyjmujemy z zamrażarki pojemnik do lodów i przygotowujemy maszynę do lodów. Maszynę włączamy, a następnie partiami wrzucamy do niej masę z kaszy. Zostawiamy na 20 – 25 minut i wyjmujemy przepyszne lody jaglane. Podajemy z truskawkami (lub sosem z przetartych truskawek. Lody można przełożyć do zamrażarki na 30 minut, jeśli chcemy, żeby miały bardziej zwartą konsystencję. Jednak nie powinniśmy lodów głęboko zamrażać, ponieważ po rozmrożeniu nie będą smaczne. 

 

Uwagi

  1. Jeśli lody są przeznaczone dla dzieci, truskawki zalewamy sokiem z granatów zamiast curacao.
  2. Truskawki można przygotować dzień wcześniej.
  3. Masę z kaszy wrzucamy do maszyny partiami, nie można wrzucić w całości, ponieważ maszyna się zatka i lodów nie uda nam się zrobić.

………………………………………………………………………………………………….

Opracowanie przepisu – pomysł i wykonanie: Mariola Białołęcka

Zdjęcia – aranżacja i wykonanie: Mariola Białołęcka

Copyright © 2014 by Mariola Białołęcka | All Rights Reserved

 

9 thoughts on “Lody jaglane truskawkowe

  1. Wow! Jaki przepis, muszę go wypróbować. Czy rzeczywiście są takie puszyste jak na zdjęciu?

  2. Tak, robiliśmy je już kilka razy, smakują prawie jak lody od Grycana :) Mają lekką, puszystą konsystencję, rozpływają się w ustach, nikt ze znajomych, którzy próbowali, nie zgadł, że są z kaszy :)

    • W książce „Zaskakująca kasza & ryż” jest też przepis na lody z kaszy jęczmiennej, są smaczne, ale nie robiłam ich w maszynce. Teraz uważam, że jednak trzeba mieć maszynkę do lodów w domu, to zupełnie inna, ale za to smaczna :) historia :)

  3. Witam. mam pytanie – 200g kaszy ugotować? czy 200g kaszy ma być po ugotowaniu? Dziękuję pozdrawiam