Sernik z kaszy jaglanej i inne potrawy z tej kaszy

 Poniżej jeszcze kilka wybranych zdjęć potraw z kaszy jaglanej z mojej książki „Zaskakująca kasza i ryż”, w tym wymyślone przeze mnie: „Sernik z kaszy jaglanej” (pieczony i na zimno),  płaski chlebek jaglany lawasz, „Pizza na jaglanym spodzie”, „Quiche (tarta) z kaszy jaglanej”- zgodnie z moją wiedzą, a także głównego sponsora książki, takie potrawy nie gościły na naszych stołach przed publikacją tej książki. Oczywiście, może jakieś pojedyncze osoby coś takiego robiły w domu, jednak nic nam na ten temat nie wiadomo. Z pewnością nie było takich publikacji, także w Internecie, co zostało sprawdzone, i takie przepisy nie były czymś powszechnym.

Potraw zawierających kaszę jaglaną jest w książce dużo więcej, niektóre z nich znajdziecie na moim blogu, czy uda się więcej, zobaczymy, nie wszystko tu zależy ode mnie. W książce znajdziecie też zaskakujące potrawy z innych kasz, w  tym z kaszy gryczanej, kukurydzianej, kaszy kuskus, jęczmiennej i manny, w sumie ponad 80 potraw. Książka będzie już niedługo ponownie w sprzedaży, zaglądajcie na nasze strony, będziemy podawać informacje o dodrukach. 

Pasztet

(Pasztet z kaszy jaglanej)

Pasta z pomidorami

(Pasta na kanapki z kaszy jaglanej)

Quiche

(Quiche – tarta – z kaszy jaglanej)

Nuggetsy

(Nuggetsy z kaszy jaglanej)

pizza

(Pizza na spodzie z kaszy jaglanej)

Lawasz jaglany

(Chlebek z kaszy jaglanej – lawasz – przepis znajdziecie tu )

Sernik z kaszy jaglanej na zimno

(Sernik na zimno z kaszy jaglanej – przepis znajdziecie tu)

Wszystkie powyższe zdjęcia pochodzą z książki „Zaskakująca kasza i ryż”, która pojawiła się na rynku  w listopadzie 2011 roku. Te piękne zdjęcia zostały wykonane przez Jacka Białołęckiego, a ja zrobiłam aranżację zdjęć i potraw i oczywiście potrawy na zdjęciach są mojego  autorstwa.

                                                             LOVE,

                                                                                 Mariola

………………………………………………………………………………………………………..

Opracowanie przepisów – pomysł i wykonanie: Mariola Białołęcka

Zdjęcia – aranżacja i wykonanie: Mariola Białołęcka & Jacek Białołęcki

Copyright © 2010-2014 Jacek Białołęcki & Mariola Białołęcka | All Rights Reserved

 

 

12 thoughts on “Sernik z kaszy jaglanej i inne potrawy z tej kaszy

 1. Pani Mariolu świetne przepisy. Mam Pani książkę i najbardziej lubię te z kaszy jaglanej. W ogóle ma Pani bardzo nowatorskie przepisy, które wnoszą dużo świeżości do kuchni polskiej.

  • Miło mi to słyszeć, dziękuję :) Lubię kaszę jaglaną od lat, kiedyś nawet robiłam dwutygodniowe pięcioprzemianowe posty w oparciu o kaszę jaglaną. To ulubiona kasza lekarzy TMC :) Chciałabym, żeby jak najwięcej osób wprowadziło kasze, a zwłaszcza jaglaną, do codziennego jadłospisu, taki cel przyświecał książce i chyba trochę się udało :)

 2. Kaszę jaglaną podaję praktycznie co dzień mojemu niespełna 4 letniemu synkowi, przeważnie na słodko….kaszki jaglano-kokosowe, jaglano- jablkowe z daktylami, bądź migdałami, goi, rodzynkami itp… robię też serki z dodatkiem miodu i nerkowcòw, musy z dodatkiem pomaranczy i oleju kokosowego…oj wymieniać można i można. Podaję również inne kasze i pseudo zboża- quinoa, amarantus….. lubimy te klimaty….hmmm…..lubimy,choć w tym wszystkim zapominam o sobie….przeważnie synkowi przygotowywuje te cuda.. Uważam,że kasze są bardzo zdrowe i powinny być w codziennym jadlospisie,przynajmniej w jednym posiłku. Kasze i pseudo zboża oczywiscie namaczam na noc w kwaśnym środowisku by zneutralizowac fityny .Do tej pory jednak nie wiem czy rano gotować w tej samej wodzie, czy przepłukać i gotować w świeżej….ile blogów tyle różnych zdań. Może Pani Pani Mariolu, jako autorka książki ( nie jednej

   • I znów urwało….co się dzieje? Może Pani Pani Mariolu, jako autorka nie jednej wspaniałej książki pomoże mi odpowiedzieć na to pytanie? Proszę o pomoc. Pozdrawiam!

    • Trudno mi wyjaśnić, co się działo z tymi komentarzami, pierwszy raz taka sytuacja, ale zapytam naszego administratora, poniżej moja odpowiedź, przepraszam, że z opóźnieniem, ale sporo ostatnio podróżuję…

  • Pani Izo, cieszę się, że często przygotowuje Pani kasze w domu, to jest produkt, który polecam każdemu, tyle mają właściwości. U mnie potrawy z kasz są codziennie, łączę je z warzywami, owocami i orzechami, uważam, że zboża nie tylko nas odżywiają, ale i odprężają. Ale te wszystkie cuda, o których Pani pisze, warto jeść wspólnie z dzieckiem :) My kobiety często tak mamy, że siebie stawiamy na ostatnim miejscu, ale to nie jest dobre rozwiązanie, bo my też musimy skądś czerpać siłę…
   Ja generalnie kasz nie namaczam, chyba że dany przepis tego wymaga. Kasze są pozbawione łuski i zarodka, więc nie zawierają fityn i nie trzeba ich namaczać tak jak pełnych zbóż i strączkowych. Jeśli jednak woli Pani je namaczać, lepiej wylać wodę z namaczania, przepłukać kaszę, i do gotowania użyć świeżej wody. Ta, w której moczyła się kasza, stała przez noc i nie jest już najlepszej jakości :)

   • Pani Mariolu. Ślicznie dziękuję za odpowiedź, pomimo tego,że podróżuje Pani, i w ogóle jest teraz czas wielkiej gonitwy przedświątecznej. Zdrowych, pogodnych,rodzinnych Świąt życzę razem z synkiem!

   • Właściwości zdrowotne kaszy wynikają z tego że jest to produkt z pełnego ziarna.Oznacza to że ziarno przeznaczone do jej produkcji nie jest oczyszczane ze swojej zewnętrznej warstwy czyli łuski ( co ma miejsce podczas produkcji mąki ). Obłuskiwanie polega jedynie na usuwaniu niejadalnych części, czyli plewek kwiatowych i okrywy owocowo-nasiennej. Najcenniejsze części pod względem wartości odżywczych,czyli łuska i zarodek pozostają nienaruszone.

    • Taką informacje wyczytałam w internecie. …..I troszkę zglupialam…..hmmm….myślę że gdyby kasze mialy zarodki, można by było je zasiać w doniczce….hihihi.. a nie da się.

     • Pani Izo, to dobrze, że szuka Pani odpowiedzi z różnych źródeł. Moje źródło to dział technologii żywności firmy Kupiec. Oni chyba są największym producentem kasz w Polsce i to dzięki nim poznałam proces produkcji kasz podczas pracy nad książką „Zaskakująca kasza & ryż”. Ale myślę, że można też samemu się przekonać, co się stało np. z ziarnem jęczmienia, porównując czyste ziarno jęczmienia z kaszą pęczak. Można też porównać ziarno prosa z kaszą jaglaną, itp. Od razu widać różnicę. Kasze są produktem częściowo oczyszczonym, w procesie oczyszczania pozbawia się ziarna zbóż łuski i zarodka i w ten sposób powstają kasze, które mogą być nierozdrobnione tak, jak pęczak lub rozdrobnione tak jak kasza manna. Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>