Podczas eventu POD OSŁONĄ SZTUKI wiele osób pytało mnie, skąd wzięłam pomysł na taką pastę? Zaczęło się w prosty sposób, od prośby Bogdana Olecha, organizatora wystawy – „Przygotuj każdą potrawę w innym kolorze, żeby także z tej strony dzieci uwrażliwiały się na różne barwy”. Mieliśmy więc kolor pomarańczowo-czerwony, czyli marchewkę z pestkami granatu, a także biały, zielony, brązowy w postaci innych potraw, ale czarny? I wtedy pomyślałam o paście z dzikiego ryżu i zaczęłam się zastanawiać, z czym go połączyć, żeby uzyskać ciekawy smak i czarny kolor. Od dłuższego czasu kieruję się zasadą łączenia ze sobą rzeczy w podobnym kolorze, ponieważ ich smaki zazwyczaj pasują do siebie. Smak dzikiego ryżu bardzo mi odpowiada, ale jest intensywny i dość charakterystyczny. Już podczas pracy nad książką „ Zaskakująca kasza i ryż” zaobserwowałam, że nie jest łatwo znaleźć mu coś do pary. Mało też jest produktów spożywczych, które mają podobny kolor, postanowiłam więc zaryzykować i połączyć go makiem, produktem w zasadzie nie używanym w daniach wytrawnych – okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Powstała naprawdę smaczna, wartościowa pasta, którą uwielbiam i która wpisała się już na stałe do mojego menu. Spróbujecie sami – zaryzykujcie tak, jak ja
Poza tym zarówno dziki ryż, jak i mak mają mnóstwo właściwości. Zawierają dużą ilość pełnowartościowego białka, błonnika, cennych kwasów (OMEGA 6), minerałów i witamin. I tak dziki ryż jest wspaniałym źródłem magnezu, cynku, żelaza, manganu, fosforu, kwasu foliowego i witamin z grupy B. Co więcej, jest niezwykle bogaty w antyoksydanty i są one 30 razy bardziej aktywne niż te pochodzące z białego ryżu. Ponadto spożywanie dzikiego ryżu obniża poziom cholesterolu we krwi. Mak podobnie – jest cennym źródłem żelaza, magnezu, fosforu oraz witamin z grupy B, a także A, C, D i E. Poza tym pośród wielu różnych nasion i orzechów, mak jest jednym z niewielu produktów, które nie uczulają. Alergia na mak występuje bardzo rzadko. Mak zawiera dużo wapnia, obniża poziom cholesterolu we krwi i może być stosowany w profilaktyce antynowotworowej. Dodatkowo mak jest znany ze swoich właściwości uspokajających i przeciwbólowych. Dodajmy jeszcze, że zarówno dziki ryż, jak i mak nie zawierają glutenu, dlatego mogą być stosowane przez osoby, które nie tolerują tej substancji.
Wszystkie te wspaniałe właściwości sprawiają, że mam ochotę na kolejne potrawy przygotowane z tych niezwykłych roślin )
PASTA Z DZIKIEGO RYŻU Z MAKIEM I ŚWIEŻYM OGÓRKIEM
Rodzaj posiłku: drugie śniadanie, brunch, lunch, lekka kolacja, specjalne okazje
Podajemy z: chleb na zakwasie, ciabatta, tortilla, naleśniki, papier ryżowy, makaron, jako nadzienie do pierogów
Wegetariański: tak
Wegański: tak
Bezglutenowy: tak
Pięć Przemian: wzmacnia Nerki, ochładza Wątrobę
Ilość porcji: 4 – 6
Składniki: dziki ryż, mak, ogórek, szczypiorek dymka, oliwa z oliwek, musztarda, sok z cytryny, sos sojowy, tymianek, sól, pieprz
Przepis
2 szklanki ugotowanego dzikiego ryżu
1 łyżeczka suszonego tymianku
1 – 2 łyżeczki musztardy sarepskiej
4 łyżki dobrej oliwy z oliwek
2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny
1 łyżeczka tamari lub innego ciemnego sosu sojowego
4 – 5 łyżek ugotowanego maku, dobrze odsączonego z wody
2 – 3 łyżki drobno posiekanego ogórka
1 – 2 łyżki szczypiorku dymki
sól i pieprz do smaku
Do miski wrzucamy dziki ryż, tymianek oraz musztardę, wlewamy oliwę z oliwek, sok z cytryny oraz tamari. Miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Dodajemy mak, mieszamy, wrzucamy ogórek oraz dymkę i ponownie mieszamy. Doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Najlepiej do tego smakuje świeży chleb na zakwasie z chrupiącą skórką.
Pastę można przechowywać w lodówce przez kilka dni. Ja każdą pastę odświeżam przed podaniem, jeśli przechowuję ją w lodówce. Dodaję wtedy trochę soku z cytryny, odrobinę oleju lub oliwy, trochę świeżych ziół lub szczypiorek dymkę, drobno posiekany. Dzięki temu pasta ma więcej aromatu i lepszy smak.
Pastę tę można także wykorzystać jako nadzienie do naleśników, pieczonych pierogów, tortilli, papieru ryżowego, a także połączyć z makaronem. Naprawdę jest delicious! Enjoy!
Dodatkowe uwagi:
Gotowanie dzikiego ryżu
Na 1 szklankę ryżu dajemy 2 ½ szklanki wody. Ryż zagotowujemy, odkrywamy garnek na 30 sekund, ponownie przykrywamy, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 35 – 40 minut.
Gotowanie maku
Do garnka wsypujemy 1 szklankę maku, wlewamy 2 szklanki wody. Zagotowujemy, zmniejszamy ogień i gotujemy pod przykryciem ok. 30 minut. Po ugotowaniu dobrze odsączamy z wody. Ja przekładam na sito wyłożone czystą ściereczką, a następnie zawijam mak w ściereczkę i dobrze go odciskam…
Z najlepszymi życzeniami,
Mariola
……………………………………………………………………………………………………………………………….
Opracowanie przepisu – pomysł i wykonanie: Mariola Białołęcka
Zdjęcia – aranżacja i wykonanie: Mariola Białołęcka
Współpraca: Jacek Białołęcki
Copyright © 2013 Mariola Białołęcka | All Rights Reserved
ojej jak to hipnotyzująco pysznie wygląda
przepyszne, wchodzi na stałe , będę robić częściej
Cieszę się, bo to połączenie naprawdę się udało i mimo że cały czas eksperymentuję z różnymi potrawami – teraz przygotowuję wiosenne warsztaty – do tej pasty często wracam…