Wyobrażacie sobie tort bez nasączania ciasta? Ja raczej zawsze nasączałam – syropem lub alkoholem i zawsze się bałam, że coś będzie nie tak Aż do dziś! Dzisiejszy przepis pokazuje, jak w prosty sposób przygotować wilgotne ciasto biszkoptowe jako bazę do tortu. Biszkopt ze zmiksowanej kaszy jaglanej, jajek i mąki kokosowej, według mojego pomysłu, to milowy krok w przygotowywaniu prostych, zdrowych i bezglutenowych ciast oraz tortów. Biszkopt ten ma zaskakującą wilgotną konsystencję, a co więcej, nie dodaje się do niego tłuszczu, dlatego możemy potem grzeszyć do woli, łącząc go z tłustym kremem i/lub śmietanką
Przepis jest prosty w wykonaniu i szybko możemy się cieszyć smacznym tortem, który ponadto zawiera korzystny dla zdrowia olej kokosowy i pełną błonnika mąkę kokosową. Więcej zaskakujących informacji o kokosie i jego produktach już wkrótce w mojej najnowszej książce „Zaskakujący kokos i jego uzdrawiające właściwości”. Gdyby ktoś był zainteresowany, można ją nadal nabywać w przedpłacie z korzystnym rabatem (www.czerwonyslon.com.pl) Enjoy!
TORT JAGLANY
Rodzaj posiłku: deser
Podajemy z: bitą śmietaną, owocami sezonowymi
Wegetariański: tak
Wegański: nie
Bezglutenowy: tak
Pięć Przemian: działanie odżywcze, lekko rozgrzewające
Ilość porcji: kilka/kilkanaście
Składniki: kasza jaglana, jajka, mąka kokosowa z kopry, cukier puder trzcinowy, cynamon, śmietanka sojowa, olej kokosowy, esencja waniliowa, skrobia kukurydziana, zielony kardamon, owoc granatu
Tort jaglany
Potrzebujemy:
- Dwa biszkopty jaglane przygotowane według poniższego przepisu.
- Krem jaglano-kokosowy – przepis poniżej.
- Konfiturę z granatów lub malin, truskawek – przepis poniżej.
Biszkopt jaglany
5 jajek
90 g cukru pudru trzcinowego*
(patrz: koniec wpisu)
½ łyżeczki cynamonu
200 g ugotowanej, zmiksowanej i ostudzonej kaszy jaglanej*
(patrz instrukcja poniżej)
50 g mąki kokosowej z kopry*
(patrz: koniec wpisu)
masło (lub inny tłuszcz) i mąka kokosowa do formy
tortownica o średnicy 20 – 22 cm
- Oddzielamy białka od żółtek.
- Żółtka ubijamy mikserem z cukrem (60 g) przez ok. 3 minuty, aż będą miały jasno- żółty kolor (można je też utrzeć w makutrze). Dodajemy zmiksowaną kaszę jaglaną i ubijamy dalej. Jeśli kasza jest zbyt zbita, można ją przez chwilę zmiksować razem z żółtkami i z cukrem, a później jeszcze przez chwilę ubijać, żeby dobrze napowietrzyć masę. Dodajemy mąkę kokosową i krótko ubijamy.
- Osobno ubijamy białka na pianę, pod koniec ubijania dodajemy 30 g cukru pudru trzcinowego i jeszcze przez chwilę ubijamy, żeby składniki się połączyły. (Piana z białek jest ubita, jeśli na końcówce (trzepaczce) do ubijania piany utworzy się niewielki stożek z piany, który zachowuje swój kształt.)
- Wrzucamy połowę piany z białek do żółtek połączonych z kaszą i mąką i dość dokładnie mieszamy, następnie dodajemy resztę piany z białek i mieszamy ostrożnie, zagarniając kilka razy ciasto od spodu. Postępujemy tak, jak przy przyrządzaniu normalnego biszkoptu.
- Tortownicę smarujemy tłuszczem (masłem lub olejem) i wysypujemy mąką kokosową. Można też wyłożyć tortownicę papierem do pieczenia.
- Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 180°C. Pieczemy przez 30 – 35 minut z włączoną funkcją termoobiegu. Sprawdzamy patyczkiem, czy ciasto jest gotowe. Patyczek może być trochę wilgotny, to specyfika ciast pieczonych ze zmiksowaną kaszą.
- Po wyjęciu z piekarnika zostawiamy biszkopt jeszcze przez chwilę w tortownicy. Wyjmujemy dopiero, jak przestygnie.
*Gotowanie i miksowanie kaszy jaglanej
200 g kaszy jaglanej
500 ml gorącej wody
- Wrzucamy kaszę jaglaną do garnka, wlewamy gorącą wodę. Zagotowujemy pod przykryciem na dużym ogniu. Kiedy woda zaczyna wrzeć, a piana z kaszy zaczyna unosić się do góry, odkrywamy garnek i gotujemy przez 20 sekund cały czas na dużym ogniu, żeby część wody wyparowała. Przykrywamy garnek ponownie i gotujemy na małym ogniu przez 20 minut.
- Zestawiamy z ognia, studzimy przez 5 minut i od razu przekładamy do pojemnika malaksera. Gorącą kaszę miksujemy bez żadnych dodatków do uzyskania gładkiej jednolitej konsystencji. Przekładamy do miski.
- 200 g kaszy jaglanej przez ugotowaniem da nam ok. 500 g kaszy po ugotowaniu. Z tej ilości kaszy możemy mieć dwa biszkopty.
- Do przepisu na „Tort jaglany” najlepiej byłoby ugotować 300 g kaszy jaglanej w 750 ml gorącej wody, wtedy uzyskamy odpowiednią ilość kaszy zarówno do biszkoptów, jak i do kremu.
Krem z kaszy jaglanej
300 g ugotowanej kaszy jaglanej, zmiksowanej i ostudzonej
80 g oleju kokosowego, rozpuszczonego
200 ml śmietanki sojowej lub kokosowej, schłodzonej
1 łyżka białego cukru trzcinowego
lub innego
1 łyżka skrobi kukurydzianej
1 łyżka esencji waniliowej
½ łyżeczki zmielonego zielonego kardamonu
lub cynamonu (opcja)
- Ugotowaną, zmiksowaną i ostudzoną kaszę jaglaną wrzucamy ponownie do pojemnika malaksera (można też użyć blendera ręcznego) i dodajemy rozpuszczony olej kokosowy. Miksujemy. Odstawiamy na bok.
- W schłodzonej misce ubijamy śmietankę sojową lub kokosową z 1 łyżką cukru przez 4 minuty, wrzucamy 1 łyżkę skrobi kukurydzianej i ubijamy przez chwilę, aż składniki się połączą.
- Do ubitej śmietanki dodajemy kaszę zmiksowaną z olejem i dalej ubijamy, aż składniki się połączą, a masa zgęstnieje Na koniec dodajemy 1 łyżkę esencji waniliowej i kardamon (opcja), mieszamy i ewentualnie dodajemy cukier puder do smaku, 1 – 2 łyżki, pamiętając jednak o tym, że zarówno biszkopt jest słodki, jak i konfitura z granatów.
- Wstawiamy krem do lodówki na 1 – 2 godziny, żeby stężał.
Konfitura z granatów
4 łyżki cukru trzcinowego
2 łyżki wody
pestki z jednego granatu
3 ziarna zielonego kardamonu
(może też być 1 laska cynamonu
lub 1 anyż gwiazdkowaty)
1 łyżka oleju kokosowego rozpuszczonego
- Na niedużą patelnię wrzucamy cukier oraz kardamon i wlewamy wodę.
- Czekamy, aż cukier się rozpuści (kilkanaście sekund) i wrzucamy pestki granatu.
- Dusimy do momentu, aż syrop zacznie gęstnieć. Przekładamy do miski, wrzucamy olej z kokosa, mieszamy.
Przygotowujemy tort, czyli łączenie wszystkich warstw
Na talerz/paterę/papier wykładamy pierwszy ostudzony biszkopt i nakładamy na niego schłodzony w lodówce, gęsty krem. Na krem nakładamy konfiturę z granatów, a na to kolejny biszkopt. Posypujemy cukrem pudrem, podajemy od razu.
*Cukier puder trzcinowy: można kupić w sklepach lub wystarczy cukier trzcinowy zmielić drobno w młynku do kawy.
*Mąka kokosowa z kopry: jest jasnobrązowa i ma lekko orzechowy smak.
P.S. Obiecałam Wam polewę kokosowo-jaglaną, ale ostatecznie stwierdziłam, że jednak tu nie pasuje. Przepis na tę polewę znajdziecie w mojej książce „Zaskakujący kokos i jego uzdrawiające właściwości, która już na dniach powinna być dostępna.
…………………………………………………………………………….…………………
Opracowanie przepisu – pomysł i wykonanie: Mariola Białołęcka
Wykonanie zdjęcia: Mariola Białołęcka
Aranżacja potrawy: Mariola Białołęcka na podstawie bloga: www.whatkatieate.com
Copyright © 2013 Mariola Białołęcka | All Rights Reserved
W przepisie na biszkopt w pkt. 3 brak końcówki i nie wiem, jak tą pianę ubijać
Faktycznie
Już poprawiłam, dziękuję za informację
A to ten biszkopt co mi spać nie dawał
, wygląda bardzo smacznie, bardzo puszyście
Świetny przepis !!! Kontynuacja tego przepisu na placek jaglany ze śliwkami, prawda? Robiłam ten placek, jest rewelacyjny !!! Tort też zrobię – to coś dla mnie, u nas to cała rodzinka bezglutków
Dzięki,
Pozdrawiam,
Megi
Dziękuję
Tak, to jest podobna technika, tylko że biszkopt, jak to biszkopt
jest bez tłuszczu. Ciasto ma bardzo ciekawą konsystencję, trzeba spróbować, nie da się raczej porównać, może trochę do ciasta z orzechami? Czekam w takim razie na informację zwrotną… Ja od jakiegoś czasu też wiem, że gluten, a zwłaszcza pszenny to nie dla mnie. Są nawet badania, które pokazują, że gluten pszenny może uszkadzać wątrobę, zwłaszcza, jeśli ktoś ma nietolerancję…
Mam pytanie : czy zamiast mąki kokosowej można użyć innej mąki np.gryczanej bądź kukurydzianej. czy np. można zmielić wiórki kokosowe tak jak w książce „Zaskakująca kasza i ryż”i to posłuży jako mąka?pozdrawiam.
Można dać wiórki kokosowe, ale ciasto będzie wówczas tłuste. Mąka kokosowa jest częściowo odtłuszczona, a wiórki wciąż zawierają dużo oleju kokosowego. Więcej informacji na ten temat podaję w książce o kokosie, m.in. opisuję proces wytwarzania tych produktów. Można też użyć mąkę kukurydzianą, ale ciasto nie będzie już takie puszyste, będzie bardziej zwarte, cięższe (podobnie jak w moim placku jaglanym ze śliwkami). Mąki gryczanej nie dawałabym tutaj, smak się zmieni, a poza tym ciasto może nie urosnąć, jajka mogą tego nie unieść, ciężka kasza i ciężka mąka gryczana. Dzięki kokosowej mące to ciasto jest lekkie, jak piórko
Mąkę kokosową można dostać w niektórych sklepach ze zdrową żywnością (najlepiej w internetowych), jest też mąka wytwarzana w Polsce (z kopry), która nie jest droga – dlatego jej używam:) Pozdrawiam, Mariola
Jakiej średnicy miala pani tortownice ?
Najlepsza jest do tego tortownica o średnicy 20 – 22 cm (na tę ilość ciasta). Ja użyłam o średnicy 22 cm.
Można dodać kakao do biszkoptu? Jeśli tak to ile?
Tak, można dodać kakao
Podobne ciasto, które powstało na bazie tego przepisu, jest w mojej książce „Zaskakujący kokos” – „Murzynek kokosowy”, tam dałam 4 łyżki kakao na 150 g kaszy i 50 g mąki kokosowej i ciasto jest bardzo czekoladowe, myślę, że tu wystarczą 3 łyżki ciemnego kakao (ale jeśli tzw. surowe kakao, dałabym 4 łyżki). Pozdrawiam
A jak zapomniałam dać mąki zupełnie?
już jest w piekarniku biszkopt. Coś wyjdzie?
Bez mąki nie uda się zrobić biszkoptu, wyjdzie smaczna zapiekana kasza. Mąka kokosowa jest potrzebna, żeby kaszę osuszyć i żeby powstało ciasto biszkoptowe.