Jogurt z… fasoli :)

 Jogurt z fasoli główny

Zagęszczanie jogurtów roślinnych to ciekawy i niełatwy temat, który jak się okazuje, wyzwala mnóstwo kreatywności:) Problem w tym, że mleko roślinne nie zagęszcza się dobrze pod wpływem bakterii jogurtowych. Koagulacja białek roślinnych przebiega słabiej niż w przypadku mleka zwierzęcego. Jeśli chcemy więc mieć gęsty jogurt roślinny, musimy poszukać rozwiązania. Na blogu już wcześniej pokazałam, jak zrobić jogurt z mleka kokosowego i kaszy jęczmiennej. Pokazałam też twarożki z kasz, zawierające dobroczynne bakterie. Z twarożków tych można przygotować pyszne serniki na zimno lub pieczone, pamiętając jednak, że bakterie giną w temperaturze wyższej niż 45°C. W przypadku potraw pieczonych, zawierających nasze super bakterie, będziemy się więc cieszyć jedynie ciekawym smakiem, ale potrawa ta nie będzie już tak dużym wsparciem dla naszego organizmu.

Dziś jogurt z ugotowaną zmiksowaną fasolą na bazie mleka kokosowego, kremowy w smaku i konsystencji, a do tego bardzo prosty w wykonaniu. Dodam, że różne warianty tego przepisu znajdziecie w mojej książce: „Zaskakujący kokos i jego uzdrawiające właściwości”. 

 Jogurt z fasoli 3

Żeby przygotować smaczny jogurt z fasoli, musimy użyć odpowiedniej fasoli. Różne próby pokazały, że najlepiej tutaj sprawdza się drobna biała fasolka zwana perłową. Przygotowując ten jogurt, musimy pamiętać o dobrym zmiksowaniu fasoli, jeśli po zmiksowaniu fasola nadal ma grudki, można ją przetrzeć przez sito. Dodam, że w przypadku fasolki perełki konsystencja jogurtu jest dla mnie idealna. Dużo tutaj też zależy od jakości fasoli, którą będziemy gotować. Nie kupujemy fasoli, która jest mocno pomarszczona i żółtawa lub szarawa w odcieniu. Prawdopodobnie ciężko będzie ją ugotować.

Warto wiedzieć, że codzienne spożywanie fasoli pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, zmniejsza ryzyko zawału i pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi. Do tego fasola odchudza! Czyż trzeba więcej argumentów, żeby wprowadzić ten jogurt do naszej codziennej diety? Dodam tylko, że na razie jest to numer jeden na naszej rodzinnej liście jogurtów i twarożków przygotowywanych na bazie jogurtu roślinnego.

Enjoy and be well!!!

JOGURT Z FASOLI

Rodzaj posiłku: śniadanie, brunch, dodatek do potraw, składnik potraw

Podajemy z: melasą, słodem, miodem, wiśniami

Wegetariański: tak, pod warunkiem użycia odpowiednich bakterii

Wegański: tak, pod warunkiem użycia odpowiednich bakterii

Bezglutenowy: tak

Pięć Przemian: ochładza gorąco, wzmacnia organizm

Ilość porcji: 3 – 4 

Składniki: mleko kokosowe, fasola, cukier, kultury bakterii, wiśnie deserowe 

  

jogurt z fasoli 4

Przepis

500 ml mleka kokosowego bez dodatków

3 szklanki (o pojemności 250 ml) ugotowanej drobnej fasoli, tzw. perełki

1 saszetka bakterii jogurtowych na 1 litr jogurtu

1 łyżeczka cukru nierafinowanego 

 

  1. Do pojemnika blendera wrzucamy jedną szklankę fasoli i wlewamy mleko kokosowe. Miksujemy do uzyskania gładkiej, jednolitej konsystencji i dodajemy resztę fasoli. Ponownie miksujemy, aż składniki dobrze się połączą, ok. 2 minut. Masę przekładamy do niedużego rondla i podgrzewamy do temperatury 45°C. Kiedy temperatura jest już odpowiednia,  wrzucamy masę do pojemnika/ów jogurtownicy, a następnie dodajemy bakterie jogurtowe z saszetki. Zanim wrzucimy bakterie, ponownie sprawdzamy temperaturę, nie może być ona niższa niż 40°C. Dokładnie mieszamy drewnianą, ceramiczną lub plastikową łyżką. Szczelnie przykrywamy.
  2. Jeśli używacie jogurtownicy, każda ma dokładną instrukcję, jak przygotować w niej jogurt. Mogą się one trochę różnić. Moja jogurtownica składa się z dwóch części. Do pierwszej wkładam masę fasolową i szczelnie ją przykrywam. Tę część wstawiam do większego pojemnika z gorącą wodą (ok. 80 °C) i ten pojemnik też przykrywam szczelnie dopasowaną pokrywką.  Zazwyczaj jogurt nastawiam na noc, na ok. 10 godzin. Dzięki temu możemy rano delektować się świeżym i pysznym jogurtem własnej produkcji.
  3. Gotowy jogurt trzeba jeszcze wstawić do lodówki na kilka godzin, żeby zgęstniał. Można go przełożyć do innego naczynia (tylko nie metalowego) lub pozostawić w tym, w którym fermentował. U mnie w domu duża część jogurtu jest zazwyczaj od razu zjadana  Nikt nie chce czekać.
  4. Kiedy robimy jogurt z fasoli, sami decydujemy, jaką będzie miał gęstość. Możemy dać więcej fasoli i wtedy uzyskamy jogurt o konsystencji jogurtu greckiego. 
  5. Jogurt podajemy z owocami z kompotu lub świeżymi. Można polać go słodem, melasą, miodem, syropem klonowym i posypać orzechami. Ja najbardziej lubię dodać do niego wiśnie deserowe lub z kompotu.
Jogurt z fasoli i mleka kokosowego ma cudowny smak, a ja bardzo jestem ciekawa Waszych opinii. Przygotujcie go i dajcie znać :) Cieszę się, że coraz więcej osób tu zagląda, jest to dla mnie miłe zaskoczenie, ale chętnie poznam też Wasze opinie, komentujcie, piszcie, czekam na to z wielką niecierpliwością…

                                                                     Wasza,

                                                                                                  Mariola

…………………………………………………………………………………………………

Opracowanie przepisu – pomysł i wykonanie: Mariola Białołęcka

Zdjęcia – aranżacja i wykonanie: Mariola Białołęcka

Copyright © 2013 Mariola Białołęcka | All Rights Reserved

 

 

9 thoughts on “Jogurt z… fasoli :)

  1. Pani Mariolo ja padłam z …wrażenia się ma rozumieć, różne rzeczy widziałam , różnych rzeczy się spodziewałam, fasolowy jogurt jednak robi na mnie piorunujące wrażenie. Widać jakie to gładziutkie , jakie bielutkie , normalnie padłam i nadal myślę czy się mi śni czy nie .O kurcze Pani kreatywność nie am granic………..

    • Ten jogurt jest fajny, taki lekki, inny niż z kaszą jęczmienną czy jaglaną, mam nadzieję, że zdjęcia oddają tę lekkość? Jest taki właśnie gładki, ale kolor ma bardziej kremowy. Efekt bieli nie jest zamierzony, tak odbiło się światło w jogurcie, ale jest naprawdę mniam, a do tego ten twarożek…. :) Będzie wpis za kilka dni…

  2. Witam a da się coś zrobić żeby jogurt miał działanie rozgrzewające a nie wychładzające?? Muszę unikać produktów wychładzających..;)

    • Generalnie jogurty roślinne nie są tak wychładzające, jak te z mleka zwierzęcego. Jogurt jest wychładzający, bo jest kwaśny, a roślinne nie są tak kwaśne, ponieważ bakterie słabiej się na mleku roślinnym namnażają. Ale jeśli chciałabyś to zrównoważyć, polecam jogurt z mleka kokosowego i kaszy jaglanej – można to zrobić w oparciu o mój przepis na serek jaglany, tylko dać 200 g kaszy ugotowanej. Mleko kokosowe i kasza jaglana mają ciepłą termikę. Dodatkowo ugotowałabym kaszę z cynamonem i anyżem gwiazdkowatym, które są ciepłe/gorące z natury. To powinno zrównoważyć wychładzające działanie jogurtu roślinnego. Może przygotuję taki przepis, a w weekend będzie przepis na jaglaną czekoladę na gorąco, do picia, właśnie z tymi przyprawami. Pozdrawiam i powodzenia, Mariola
      P.S. Wkrótce webinar o tematyce Pięciu Przemian. Będę wyjaśniać te kwestie gorący/zimny, jin/jang. Co to znaczy, jak z tym pracować, itp. W sobotę powinny pojawić się informacje. Zapraszam :)

  3. Czy można tak jak to się robi z jogurtem nabiałowym użyć część do zrobienia następnej partii jogurtu zamiast kupowanych bakterii ? Te kupowane bakterie tanie jednak nie są.

    • Ceny bakterii są różne w zależności od tego, kto sprzedaje. Najtaniej ma agrovis.eu – ok. 5 zł za saszetkę na 1 litr jogurtu. Bakterie gorzej się namnażają na mleku roślinnym, ale jednak są w jogurcie roślinnym, dlatego można taki jogurt wykorzystać jako „zaczyn” do kolejnej partii. Wszystko tu jednak zależy od rodzaju mleka, bakterii i od tego, jak dużo czasu upłynęło od zrobienia takiego jogurtu roślinnego – im „młodszy” jogurt, tym większa szansa, że się uda. Moje próby nie zawsze były udane, jogurt przygotowany w oparciu o „zaczyn” zazwyczaj był tylko lekko kwaśny i nie zagęszczał się zbyt dobrze, dlatego też nie podaję takiego rozwiązania, za dużo niewiadomych… Proszę jednak spróbować (bierzemy od 1/2 do 1 szklanki jogurtu roślinnego jako „zaczyn” i uzupełniamy mlekiem roślinnym w takiej ilości, żeby uzyskać 1 litr płynu), czasami się udaje, ale nie do końca rozumiem, od czego to zależy. Mleko roślinne na przykład ma różny skład, często są w nim różne substancje stabilizujące i zagęszczające, niektóre naturalne, inne to czysta chemia i to prawdopodobnie razem z jakością bakterii jest główną przyczyną tych różnic w jakości jogurtu, ale pewności nie mam. Tak to widzę :) Pozdrawiam, Mariola

  4. Czy można czymś innym zagęścić jogurt? Niestety nie mogę spożywać fasoli. Zrobiłam kilka prób do jogurtu kokosowego i za każdym razem wychodził dość płynny (lub galaretowaty gdy przesadziłam z żelatyną;))

    • Tak, można dać kaszę jęczmienną lub jaglaną – jeśli ma być bezglutenowy. Na blogu są oba przepisy, wystarczy wybrać kategorię: jogurty roślinne. W przypadku jaglanego pokazałam, jak zrobić serek jaglany, ale wystarczy dodać więcej mleka, żeby uzyskać konsystencję jogurtu. W mojej książce „Zaskakujący kokos…” jest cały rozdział poświęcony jogurtom roślinnym, tam znajdzie Pani więcej informacji, to jest dużo szczegółów i nie da się w paru słowach odpowiedzieć na blogu. Pozdrawiam :) Mariola