Zaskakujący kokos

Kokos okładka

Mam wielką przyjemność poinformować Was, że moja książka „Zaskakujący kokos i jego uzdrawiające właściwości” powinna dotrzeć do nas z drukarni pod koniec przyszłego tygodnia :) Praca nad książką i regularne spożywanie oleju kokosowego, a także innych produktów pochodzących z kokosa, zdecydowanie odmieniły moje życie :) Więcej na ten temat piszę w książce, ale w skrócie powiem Wam, że bardzo szybko pozbyłam się anemii i mój organizm zaczął wracać do równowagi. Na początku nie wierzyłam w cudowne właściwości kokosa, wydawało mi się to wszystko mocno naciągane. A to dlatego, że tak jak większości z nas w tym  kręgu kulturowym, kokos kojarzył mi się głównie z wiórkami kokosowymi.

Jednak to się zmieniło, kiedy zaczęłam chorować, a ilość moich czerwonych ciałek zaczęła szybko spadać w dół. Nie pozostało mi nic innego, jak równie szybko znależć jakieś dobre rozwiązanie :) Przypomniałam sobie wówczas z kursów Pięciu Przemian, że jednym z produktów wzmacniających krew jest kokos. Chciałam dowiedzieć się więcej i zaczęłam przeglądać internet. W ten sposób trafiłam na informacje o oleju kokosowym. Wiele osób w sieci wychwala kokos pod niebiosa! :) Obawiałam się jednak, że to może być tylko sprytny chwyt reklamowy. Jak wiecie, specjaliści od marketingu często przedstawiają informacje w sposób przesadzony, żeby osiągnąć określone cele, dlatego zazwyczaj podchodzę do nowych tematów z dużą ostrożnością. Biorąc jednak pod uwagę Pięć Przemian, postanowiłam zaryzykować i nie pomyliłam się. Badanie krwi już po miesiącu pokazało mi, że było warto. Anemia należała do przeszłości, a ponadto zmniejszyła się ilość białych ciałek krwi, czyli zmniejszył się stan zapalny w organizmie – klasyczny przykład, jak kokos oddziałuje na nasze ciało.

Na naszych oczach tworzy się nowy styl życia, a kokos jest jego istotnym elementem :) Osobiście nie wyobrażam już sobie inaczej, olej kokosowy, mąka kokosowa i mleko kokosowe to produkty, który muszę mieć w domu zawsze! :) Olej kokosowy dodaję praktycznie do wszystkiego, nadaje on potrawom ciekawy smak i uszlachetnia ich konsystencję. Mąka kokosowa to wspaniały składnik ciast, ciastek i deserów i chociaż nie należy do produktów tanich, nie stanowi to aż tak dużego problemu, ponieważ dodaje się ją do potraw w niedużej ilości. Poza tym nie da się zjeść zbyt dużo takich słodkości ze względu na sporą zawartość błonnika w mące (40%), który sprawia, że szybko stajemy się nasyceni. Wiórkami kokosowymi (raw – więcej w książce) posypuję kanapki, sałatki, zupy (dodając równocześnie hemp), a z mleka kokosowego przyrządzam jogurty (przepisy w książce). Kokos to wspaniały owoc, na którym nie można się zawieść!

Olej kokosowy sprawił, że wróciła moja energia i chęć do życia. Klarowniej mi się myśli, czuję się lepiej ugruntowana, a moje ciało jest silniejsze i bardziej wytrzymałe. Nie ciągnie mnie do słodyczy!!! :) , a ponadto nie przeziębiam się (tak samo moja rodzina), mamy wyraźnie zwiększoną odporność. W książce wyjaśniam, dlaczego tak się dzieje, skąd biorą się wszystkie właściwości oleju kokosowego i dlaczego warto regularnie go używać. Omawiam też różne produkty pochodzące z kokosa, pokazując, jak wybrać te najbardziej wartościowe, w tym ciekawe informacje o mleku kokosowym i oleju kokosowym.

 Murzynek kokosowy

W książce znajdziecie ponad 50 przepisów, opartych na różnych produktach, pochodzących z kokosa, czyli oleju kokosowym, mące kokosowej, mleku kokosowym, koncentracie kokosowym (creamed coconut), wiórkach i innych. Przepisy są wegetariańsko-wegańskie, bezmleczne (poza jednym, gdzie dodaję serek mascarpone, ale można też przygotować tę potrawę bez mascarpone) i bezglutenowe. Potrawy są smaczne, domowe – nie są to dania egzotyczne! – zawierają produkty powszechnie dostępne, zależało mi na tym, żeby każdy mógł w domu je przygotować.

Polecam zwłaszcza różne smalczyki, masełka, twarożki, majonezy z dodatkiem oleju kokosowego, są rewelacyjne!!! A także jogurty na mleku kokosowym, różne słodkości bez pieczenia, szybkie w przygotowaniu, np. kremy, ciasta, itp.  Na szczególną uwagę zasługują też pieczone ciasta i ciastka zawierające mąkę kokosową, znalazłam tu parę rozwiązań, jak sprawić, żeby były bezglutenowe, puszyste i żeby nie były suche :)  

                                                       Zachęcam :) ))

……………………………………………………………………………………………………………………

Zdjęcia: Jacek Białołęcki

Aranżacja zdjęcia i potrawy: Mariola Białołęcka

Copyright © 2013 by Mariola Białołęcka & Jacek Białołęcki |All Rights Reserved