Na początku tej epopei z karobem napisałam, że karob to moja miłość od lat. Po tych kilku tygodniach mogę Wam już zdradzić, że miłość przekształciła się w udany związek:), a karob wszedł już na stałe do mojego życia. Zachęcam do dania mu szansy i zapewniam Was, że potrafi się odwdzięczyć
)
Dziś puszysty i pyszny mus, przygotowany ze śmietanki sojowej, karobu i cynamonu. Enjoy!!
Rodzaj posiłku: deser
Podajemy z: syropem klonowym, słodem jęczmiennym, syropem karobowym, cukrem pudrem, a także z owocami – duszonymi w karmelu lub sosie własnym brzoskwiniami, morelami lub truskawkami (w sezonie)
Wegetariański: tak
Wegański: tak
Bezglutenowy: tak
Pięć Przemian: wzmacnia jang
Ilość porcji: 2
Składniki: mleko sojowe waniliowe, karob, skrobia kukurydziana (lub mąka ziemniaczana), substancja żelująca agar-agar, cynamon, esencja waniliowa, ksylitol (lub biały cukier), śmietanka sojowa, ciepła woda
Przepis
200 ml śmietanki sojowej
1 łyżka cukru
1 lekko czubata łyżeczka skrobi kukurydzianej
(lub mąki ziemniaczanej)
60 ml ciepłej wody
½ łyżeczki cynamonu
2 – 3 łyżki ksylitolu lub białego cukru
250 ml mleka sojowego waniliowego
4 łyżki karobu
1 ½ łyżeczki agaru
-
Śmietankę sojową wlewamy do schłodzonej miski. Wrzucamy cukier i ubijamy, najlepiej elektryczną trzepaczką, przez 4 minuty. Zaczynamy ubijać na małych obrotach, kończymy na dużych. Odstawiamy na bok.
-
W osobnej niedużej misce łączymy skrobię z ciepłą wodą, cynamonem, esencją waniliową oraz cukrem i też odstawiamy na bok.
-
Mleko wlewamy do rondla, wrzucamy karob i agar. Miksujemy przez chwilę za pomocą ręcznego blendera, żeby składniki dobrze się połączyły, i gotujemy na średnim ogniu przez 3 minuty od momentu zagotowania, mieszając dość często, żeby masa nie przywierała do dna rondla i żeby nie tworzyły się grudki. Następnie dodajemy skrobię wymieszaną wcześniej z wodą oraz pozostałymi składnikami i gotujemy jeszcze przez 1 minutę od zagotowania.
-
Masę przekładamy do płaskiego naczynia, które wstawiamy do większego naczynia z zimną wodą, i energicznie mieszając, chłodzimy do momentu, aż masa będzie miała temperaturę ciała (uważamy, żeby się nie oparzyć). Jak tylko temperatura będzie odpowiednia, od razu wrzucamy masę partiami do miski z ubitą śmietanką, przez cały czas ubijając całość trzepaczką, żeby składniki dobrze się połączyły. Tutaj ważne jest wyczucie, ponieważ agar dość szybko gęstnieje. Trzeba uważnie obserwować masę, kiedy wyraźnie zacznie gęstnieć, trzeba ją od razu dodawać do ubitej śmietanki, nawet jeśli będzie trochę za ciepła. Nie może być jednak gorąca, ponieważ śmietanka mogłaby się rozpuścić.
-
Mus nakładamy szybko do miseczek i wstawiamy do lodówki na godzinę, żeby zgęstniał. Podajemy polany syropem karobowym czy też klonowym lub posypany cukrem pudrem. W sezonie mus podajemy razem z owocami, uduszonymi wcześniej w soku własnym lub karmelu.
Smacznego!
LOVE,
Mariola